Home » Πρακτική Άσκηση

Πρακτική Άσκηση

• Η εξάμηνη Πρακτική Άσκηση (ή Μαθητεία) σε χώρους εργασίας, διάρκειας 960 ωρών, είναι υποχρεωτική για τους σπουδαστές των Σχολών Ανώτερης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης  (Σ.Α.Ε.Κ.) και θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση για την απόκτηση Βεβαίωσης Επαγγελματικής Κατάρτισης (άρθρο 23 του Ν. 4186/2013 για την «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις»).
  • Μέσω της Πρακτικής Άσκησης ή της Μαθητείας, οι καταρτιζόμενοι/ες ενισχύουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους και αποκτούν επαγγελματική εμπειρία σε συναφείς με την κατάρτισή τους κλάδους, σε θέσεις που προσφέρονται από φορείς και επιχειρήσεις του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΦΚΑ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΕΝΤΥΠΩΝ

Α. ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

1. ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ
  2. ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ [ΒΕΒΑΙΩΣΗ] ΕΡΓΟΔΟΤΗ
  3. ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ (Εκτυπώνεται τρεις φορές)
  4. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ/Η
  5. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ/Η
  6. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΗ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ
  7. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ
  8. ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ/ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ
  9. ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ Α.Μ.Α. (ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΩΟΥ Ε.Φ.Κ.Α.)- ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ Α.Φ.Μ.- ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ Α.Μ.Κ.Α.

(αν επιθυμείτε, μπορείτε να εκτυπώσετε ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ μεσώ του e- efka για το συνδεσμο πατηστε εδώ:  https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/bebaiose-apographes

10. Το ωράριο Πρακτικής Άσκησης καθορίζεται από έξι (6) έως οκτώ (8) ώρες ημερησίως, πρωί ή απόγευμα, ποτέ όμως νύχτα (5 ημέρες εβδομαδιαίως), και πραγματοποιείται με ευθύνη των  υπευθύνων των φορέων απασχόλησης και με την εποπτεία των Δ.ΣΑΕΚ, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για την ημερήσια και εβδομαδιαία διάρκεια εργασίας, όπως αυτές προβλέπονται από τη σχετική νομοθεσία. Οι ασκούμενοι δεν πρέπει να απασχολούνται την Κυριακή και τις επίσημες αργίες. Κατά την διάρκεια της Πρακτικής Άσκησης ο ασκούμενος και ο φορέας συμπληρώνουν καθημερινά και ανελλιπώς το Βιβλίο Πρακτικής Άσκησης (εκτύπωση διπλής όψης).

ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Β. ΛΗΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Μετά το πέρας της Πρακτικής Άσκησης ο εργοδότης – νόμιμος εκπρόσωπος του φορέα απασχόλησης βεβαιώνει ότι o καταρτιζόμενος πραγματοποίησε την Πρακτική Άσκηση στην ανωτέρω επιχείρηση/οργανισμό καθώς και το διάστημα της επιτυχούς ολοκλήρωσης.

1. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ [ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ]
  2. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ, ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ
  3. ΕΝΤΥΠΟ Ε 3.5 ΛΗΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ
  4. 2 (ΔΥΟ) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ (ΕΙΤΕ ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΕΙΤΕ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ)

Γ. ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ

1. ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ
  2. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ
  3. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
  4. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΦΚΑ ΟΠΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΕΤΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΗΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ (ΚΑΔ), Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΦΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ.

Δ. ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

1. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΥ/ΗΣ
  2. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)
  3. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ (ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)