Απαλλαγές από μαθήματα καταρτιζομένων των ΙΕΚ

Υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων από Παρασκευή 22/10/2021 έως Παρασκευή 29/10/2021 – ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

Η διαδικασία απαλλαγής από μαθήματα, ορίζεται ως εξής:

I. Για απαλλαγές από μαθήματα τα οποία έχουν κατοχυρώσει καταρτιζόμενοι σε ειδικότητες των ΙΕΚ, γίνονται δεκτές ηλεκτρονικές αιτήσεις οι οποίες:

γ) έχουν συνημμένο το (σκαναρισμένοΑτομικό Δελτίο Καταρτιζομένου

II. Για απαλλαγές από μαθήματα λόγω πιστοποιημένων προσόντων καταρτιζομένων οι οποίοι είναι απόφοιτοι της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, γίνονται δεκτές ηλεκτρονικές αιτήσεις οι οποίες:

γ) έχουν συνημμένα:
i)   (σκαναρισμένο) Αντίγραφο πτυχίου ή διπλώματος
ii)  (σκαναρισμένη) Αναλυτική βαθμολογία και
iii) (σκαναρισμένα) Αποσπάσματα του Οδηγού Σπουδών της σχολής στην οποία φοίτησε, που αφορούν στα μαθήματα που αιτείται απαλλαγής (ο οδηγός σπουδών πρέπει να είναι της ίδιας χρονικής περιόδου με την αναλυτική του βαθμολογία). Σε περίπτωση που δεν υφίσταται οδηγός σπουδών να προσκομίζεται βεβαίωση διδάσκοντος σχετικά με την διδαχθείσα ύλη.

ΙΙΙ. Για απαλλαγές από μαθήματα λόγω πιστοποιημένων προσόντων πέραν των ανωτέρω περιπτώσεων (πχ απόφοιτοι ΕΠΑΛ/ΤΕΕ, ιδιωτικές σχολές κλπ),
γίνονται δεκτές ηλεκτρονικές αιτήσεις οι οποίες:

γ) έχουν συνημμένα:
Τα (σκαναρισμένα) δικαιολογητικά τα οποία πιστοποιούν ότι διαθέτει τα προσόντα για την απαλλαγή του από τα μαθήματα που αιτείται (πχ πτυχίο ΕΠΑΛ, βεβαίωση ιδιωτικής σχολής κλπ) μαζί με τους αντίστοιχους οδηγούς σπουδών (σκαναρισμένους)

Προσοχή

·          Επισυνάπτεται η ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑ (σε doc και σε pdf)

·         Οι απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν προσκομίσει απόσπασμα του Οδηγού Σπουδών και όχι ολόκληρο τον Οδηγό, εκτός από την αίτησή τους θα πρέπει να επισημάνουν ποιο είναι το αντίστοιχο τμήμα του Οδηγού που περιέχει τις πληροφορίες για το μάθημα για το οποίο θέλουν να απαλλαγούν. Το ίδιο ισχύει και για όσους εμπίπτουν στην κατηγορία ΙΙΙ (πχ απόφοιτοι ΕΠΑΛ/ΤΕΕ, ιδιωτικές σχολές κλπ) .

·         Οι αιτήσεις απαλλαγής από μάθημα εξετάζονται από τον/την αρμόδιο/α εκπαιδευτή/τρια (γίνεται αντιπαραβολή της διδαχθείσας ύλης με τον οδηγό σπουδών του ΙΕΚ) και η τελική απόφαση λαμβάνεται από τον διευθυντή του ΙΕΚ.

·         Οι γραπτές απαντήσεις στις αιτήσεις σας θα σταλούν στα email όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Παρακαλούμε αποφύγετε άσκοπα τηλεφωνήματα και email προς το ΙΕΚ για αυτό το θέμα.

·         Οι αιτήσεις σας να σταλούν αποκλειστικά και μόνο στην παρούσα ηλεκτρονική διεύθυνση iekmetax.tech@gmail.com και ΟΧΙ σε άλλα email του ΙΕΚ.

·         Εκπρόθεσμες αιτήσεις καθώς και αιτήσεις με ελλιπή δικαιολογητικά ΔΕΝ θα γίνονται δεκτές

Comments are closed.